بیماری قوز قرنیه
قوز قرنیه

در اين بيماري، استروماي قرنيه نازك مي‌شود و قرنيه حالت مخروطي پيدا مي¬كند. نازك¬شدگي قرنيه منجر به ايجاد نزديك‌بيني، آستيگماتيسم نامنظم و در نتيجه كاهش ديد به درجات متفاوت مي گردد. قوز قرنيه بيماري پيشرونده‌اي است و هر دو چشم را گرفتار مي كند، هرچند در ابتدا ممكن است يك چشم گرفتار باشد. خوشبختانه بيماري كوركننده نيست ولي شايع ترين علت پيوند قرنيه مي‌باشد. قوز قرنيه ممكن است مادرزادي باشد ولي معمولاً در دوران بلوغ ظهور مي يابد و تا دهه سوم و چهارم پيشرفت مي كند و سپس متوقف مي گردد. به ندرت ممكن است قوز قرنيه در سنين بالا تظاهر نمايد.

شيوع قوز قرنيه حدود 1 در2000 نفر است و در تمام نژادها و در هر دو جنس ديده مي شود. سابقه خانوادگي در10-6 درصد مبتلايان وجود دارد.

علايم قوز قرنيه كدامند؟

علائم بيماري قوز قرنيه بسته به شدت بيماري، بسيار متفاوت مي باشد. در بعضي از افراد قوزقرنيهممکن است آنقدر خفيف باشد که براي بيمار هيچگونه علامت خاصي را ايجاد نکند. گاهي آنقدر بيماري خفيف است که حتي بيماري اين افراد در معاينه معمولي چشم هم کشف نمي شود و تنها با گرفتن نقشه توپوگرافي قرنيه مي توان به وجود آن پي برد. اما عمده اين بيماران در ابتدا با عيب انکساري نزديک بيني و آستيگماتيسم مراجعه مي کنند که در اين موارد ديد بيمار با اصلاح با عينک در حد قابل قبولي مي رسد اما ممکن است کامل و 10/10 نشود. در اين موارد نيز گرفتن نقشه توپوگرافي قرنيه تشخيص را مسجل مي کند. در انواع پيشرفته تر علائم شديدتر مي باشد و فرد با عينک بينايي مناسبي پيدا نمي کند که در اين حالت حتي بدون گرفتن نقشه قرنيه، بيماري در معاينه معمولي هم تشخيص داده مي شود.

درمان در قوز قرنيه چگونه است؟

قوز قرنيه در مراحل اوليه به صورت نزديك ‌بيني خفيف همراه با آستيگماتيسم تظاهر مي‌نمايد كه درمان آن تصحيح عيب انكساري توسط عينك مي‌باشد. البته بايد توجه داشت كه بيماري ماهيت پيشرونده دارد و در نتيجه نمره عينك تجويزشده تغيير خواهد كرد.با پيشرفت بيماري و افزايش نزديك بيني و آستيگماتيسم, براي اصلاح ديد بايد از لنزهاي تماسي سخت استفاده كرد.

آیا ظاهر چشم در قوز قرنیه تغییر می کند؟

 در مراحل خفیف و متوسط، ظاهر چشم تغییر نمی کند، در مراحل پیشرفته برجستگی نوک قرنیه با چشم معمولی هم قابل مشاهده است و اگر فرد به پایین نگاه کند باعث برجستگی پلک تحتانی می شود.

آیا می توانیم از لنز تماسی نرم استفاده کنیم؟

 بله در موارد اولیه بیماری که شدت آستیگماتیسم زیاد نیست، از لنز تماسی نرم هم می توان استفاده کرد و حتی گاهی اصلاح بهتری نسبت به لنزهای تماسی سخت صورت می گیرد.

آیا بیماری ارثی است؟

شانس ارثی بودن بیماری 6 درصد است، این بیماری می تواند به صورت ارثی منتقل شود ولی مانند دیگر بیماریهای ارثی که با توارث مشابهی با درصد بالایی در بین خانواده توزیع می شود، نیست بلکه در خانواده شخص مبتلا احتمال پیدایش این بیماری بیشتر از جامعه است.

آیا این بیماری تا آخر عمر پیشرفت می کند؟

این بیماری در حدود 20-10 سال از شروع پیشرفت می کند ولی پس از آن سرعت پیشرفت آن کم می شود.

چه زمانی باید نسبت به انجام عمل جراحی اقدام کنیم؟

 زمانی که نتوان با لنز تماسی دید خوبی حاصل کرد می توان از روشهای جراحی برای بهبود دید استفاده کرد.

پیش آگهی پیوند قرنبه در مبتلایان به قوز قرنیه چگونه است؟

پیش آگهی پیوند در بیماران مبتلا به قوز قرنیه خوب است و از همه اختلالات قرنیه که منجر به پیوند قرنیه می شوند، بهتر است. به ویژه در سالهای اخیر این پیش آگهی بهتر شده است.

آیا پس از عمل پیوند، دید کامل حاصل می شود؟

بلافاصله پس از پیوند دید کامل حاصل نمی شود، بلکه بیمار باید بداند که حصول دید کامل بستگی به پیگریهای پس از عمل و مراجعات مکرر و حتی مداخلات دیگر جراحی پس از عمل دارد. به طور کلی، دید خوب پس از پیوند دست کم به 4 تا 8 ماه وقت نیاز دارد و حتی ممکن است پس از عمل در ابتدا دید بدتر از قبل از عمل شود.

آیا پس از عمل احتیاج به عینک هم داریم؟

پس از عمل جراحی پیوند اکثر افراد برای اصلاح عیب انکساری خود نیاز به عینک دارند.

میزان موفقیت پیوند در کراتوکونوس چقدر است؟

شخصی که پیوند قرنیه اش به علت قوز قرنیه است، می تواند اطمینان داشته باشد که شانس حفظ پیوند وی بالاست و شفافیت قرنیه هم بیش از 95 درصد خواهد بود.

آیا پس از عمل پیوند قرنیه می تواند دوباره از لنز تماسی استفاده کرد؟

بله پس از عمل پیوند قرنیه می توان از لنز تماسی استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *